Makulátlan fehér márványból emelt és türkiz fajansszal burkolt kupolák; arabeszkekkel és virágmintákkal díszített boltívek; karcsú minareteket visszatükröző mozdulatlan vízfelszínek és sztalaktitdíszekkel gazdagon ékesített ívánok; a miniatúrák árnyas kertekbe félrehúzódó szerelmesei és lóhátról vadászó ifjai; zománcképeken megjelenő sokszínű virágkompozíciók - talán ezek a legmarkánsabb jellemzői a pazar és fényűző, kifinomult és aprólékos díszítőművészetnek, amelyet a "perzsa stílussal" azonosítunk. Képzeletünkben varázslatos helyek jelennek meg: a mecseteiről és palotáiról híres Iszfahán, az égbolton tornyosuló jellegzetes bordázott kupolák Buharában és Szamarkandban, Lahore és a Shalimar kert, Delhi "földi mennyországnak" is nevezett Vörös Erődje, és persze a csodálatos agrai Tadzs Mahal, ahogyan kiemelkedik a hajnali ködből. Irántól egészen India szívéig építészek, tájszobrászok, kalligráfusok és szőnyegszövők örökítették tovább a perzsa tradíciót, amely halhatatlanná tette ezt az ősi civilizációt.
Ebben a színes albumban igyekszünk nyomon követni az iráni művészet kihatásait, miközben elidőzünk az iszlám páratlan szépségű városaiban és olyan helyeket fedezünk fel, mint Tábriz, Jazd, Kermán, Lahore, Fáthpur Szikri és Szikandra. A szerző feltárja e művészi formavilág eredetét, tanulmányozza a misztikus tematikát és a jelképértékű díszítményeket, s eközben lehetőséget kínál az olvasónak arra, hogy megismerje ezt a roppant kulturális örökséget, amelynek a perzsa művészek és kézművesek ma is avatott művelői.
A kötetet gazdag képanyag teszi teljessé; számtalan illusztráción, alaprajzon, korabeli metszeten és rekonstrukción keresztül ismerhetjük meg azokat a művészeti alkotásokat, amelyek maradandó befolyást gyakoroltak a Nyugat és Kína közötti hatalmas terület egészére.